MENÜ

TENGERÉSZEK
...... avagy a tengerimalacok világa .....

 

 

ETETÉS

 

A tengerimalacok etetése könnyűnek tűnik, ám ha felelősségteljesen a számukra legmegfelelőbb táplálásra törekszünk, rögtön kiderül, hogy nem is olyan könnyű. Elsősorban azt kell figyelembe venni, hogy a tengerimalacok a vadonban hogy élnek, mit esznek. Természetesen a ma fogságban előforduló tengerimalacoknak sok köze nincs a vadon élő társaikhoz, mégis az anatómiájuk, emésztőrendszerük azonos. Nem tudjuk és nem is várja el tőlünk senki, hogy kedvenceinket úgy tápláljuk, ahogy a vadon élő társaik, viszont mindenképp arra kell törekednünk, hogy minél hasonlóbban éljenek.

A tengerimalacok elsősorban kopár területek lakói, ahol inkább a száraz gyep, egyes növények gyökerei stb. jelentik táplálékukat, kevésbé a lédús gyümölcsök. Emiatt fogságban is törekednünk kell a rostban gazdag takarmány adására, emellett C-vitamin adását sem kerülhetjük el, ugyanis a tengerimalacok nem képesek előállítani saját maguknak, így napi pótlásra szorul.

Sokan sokfélét és sok helyen sok mindent lehet olvasni és hallani a tengerimalacok helyes etetéséről, én itt az általam alkalmazott és sok állatorvos által javasolt takarmányozást írom le.

 

Fő eleség a széna, mely nem csak első osztályú rostforrás, de adásával megelőzhetjük a fogproblémákat, és a rendes béltraktust fenn tudjuk tartani. Sajnálatos módon nagyon sok helyen látni és olvasni, hogy a tengerimalacok nem esznek szénát, mégis jól el van. Sajnos bizonyított, hogy ezek az állatok tartós – kb. 0,5-1,5 év – szénamentes takarmányozás esetén elpusztulnak különféle bélproblémák miatt. A széna minősége nem mindegy, ugyanis ma a kereskedésekben nagyon sok féle széna kapható. Nem rossz a különféle gyógynövényekből készült széna, de ennek etetését elsősorban bélrendszeri problémák esetén etessük. A jó széna nem csak jó illatú, zöldessárgás, nem foltos, nem penészes, nem nedves, leveleket csak kis mértékben tartalmaz. A jó takarmányszéna alapja a szálas takarmány! Lucerna nagy mennyiségű fehérjét tartalmaz, ami hosszútávon a tengerimalacok máját kikészítheti. Számomra a Vitapol márkájú széna vált be, beszerzése könnyű, ára nem válságos, és ami a lényeg: a malacok rajonganak érte!

 

Inkább mellékes takarmányként adhatunk nekik tápot. Sajnos nagyon sokan ezt vélik fő eleségnek, holott nem alkalmas erre. A tápok inkább kiegészítőként alkalmas, változatosságot visz az életükbe, de messzemenően nem mindegy, mit adunk nekik. Nagyon sok féle márka van a piacon, és tapasztalatom szerint a zöme nem használható semmire. Nagyon sokszor hallok panaszokat arról, hogy a tengerimalacok nem eszik meg ezt meg azt, nagyon válogatnak a tápban stb. De hát ez még csak nem is az ő hibájuk. A legtöbb malactápnak titulált eleség mindenféle magokat és csak kevés extrudált rudakat, karikákat tartalmaz. A probléma viszont, hogy a tengerimalacok kizárólag növényevők, nem fogyasztanak magokat. Emiatt olyan eleségek, melyek tele vannak kukoricával, zabbal, napraforgóval, inkább kerüljük el. Ami számomra bevált  sok évi kutatás után a Versele Laga termékei. Ez relatívan kevés magokat tartalmaz, ellenben tele van karikákkal, rudakkal és préselt borsószirom levelekkel stb. Kerüljük a mindenféle aszalt gyümölccsel, mézzel stb. teletömött tápokat!

 

Mint már fenn említettem, a tengerimalacok kopár területek lakói, ami miatt szervezetük egyszerűen nincs ráállva a nagy mennyiségű, lédús gyümölcs, és az ezzel járó cukor feldolgozására. Ezt mindenképpen figyelembe kell venni tápláláskor. Gyümölcsöt ne, vagy csak bizonyos típusokat, keveset adjunk. Citrusféléket, mint a narancs, mandarin, citrom adását kerüljük magas savtartalmuk miatt. Személyesen csak almát adok nekik, illetve szezon idején görögdinnyét.

Zöldségből szinte minden mehet. Mindenképp vegyük figyelembe az adott zöldség rosttartalmát és C-vitamin tartalmát! Ideális zöldségek, melyeket a tengerimalacok zöme szeret is: sárgarépa, fehérrépa, zeller, karalábé, retek, cékla stb. melyek zöldje is adható, amennyiben biztosan tudjuk, hogy nem lett permetezve! Ezenkívül nagyon kedvelt zöldség a cukkini, sütőtök, ill. uborka, mely adása mértékkel történjen. Az uborkát nagyon szeretik a malacok, de semmiképp ne adjuk olyan sokszor, hiszen vitamintartalma csekély, nagy mennyiségben inkább csak vizet tartalmaz, és gázosító (puffasztó) hatású.

 

Nyáron, ha csak tehetjük, vigyük ki a malacokat a kertbe legelni, hiszen nincs semmi sem, ami felülmúlhatja a szabad levegő, napfény, föld stb. érzését! Azonban ügyeljünk a fokozatosságra, nehogy hasmenést kapjon a malac, a hirtelen nagy mennyiségű zöldeleségtől.

 

Nyalánkságként szoktam malacaimnak adni főtt vagy nyers kukoricát, de magas cukortartalma miatt csak ritkán adjuk. Szintén kerüljük a kenyér, rizs, krumpli (burgonya), konyhai hulladékok (krumpli-, répa-, zöldséghéj stb.), állati eredetű fehérjék (tojás, sajt, joghurt, hús stb.), magas szénhidráttartalmú eleségek adását. Semmiképp ne adjunk nekik csokoládét, pudingot, chipszet, süteményt, kekszet és egyéb emberek számára készült eleséget, hiszen a malacok kis szervezetét sokkal súlyosabban károsítja, mint a miénket. Magas cukortartalom és tartósítószer/ízesítő/színező tartalma miatt kerüljük a különböző, boltban kapható nyalánkságokat, rágcsálóknak készült magos rudakat, karikákat, szívecskéket stb. Az állatok ezt nem tudják úgy értékelni, emellett inkább csak ártunk vele. Ha mindenképp szeretnénk valami finomságot adni nekik, akkor nézzünk a receptek menüpontban körül.

 

 

Asztali nézet